Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Kuweta - arcyważny element kociego wyposażenia

0
Kuweta - arcyważny element kociego wyposażenia

 

„Kuweta jest dla kota święta” – jestem pewna, że każdy Kociarz słyszał to stwierdzenie przynajmniej raz w życiu. Pisałam o tym nawet w poprzednim artykule o wyborze pierwszej kuwety i żwirku, podkreślając, że koty są zaskakująco wrażliwe na tym punkcie. Nie ma tu żadnej przesady, zapewniam.

Zmiana rodzaju kuwety - lepiej uważać!

Koty przyzwyczajają się do różnych sytuacji i przedmiotów już od maleńkości. Wyrabiają się im wtedy preferencje oraz nawyki (dobre i złe również). Na tej zasadzie kot może być bardzo przywiązany do danego rodzaju kuwety (np. typ w pełni otwarty) i należy rozważyć, czy jakakolwiek zmiana w tym zakresie nie wywoła zbyt dużego stresu, a w konsekwencji nawet załatwienia potrzeb poza kuwetą.

To ryzyko najtrafniej oceni opiekun, pod warunkiem, że zna historię danego kota z czasów przed pojawieniem się w jego domu. Oprócz tego niezwykle ważna jest obserwacja kota i jego zachowań – jeśli chętnie korzysta z kuwety i nie ma z nią najmniejszego problemu, zwykle lepiej nie ryzykować zmianą na kompletnie inny rodzaj. Warto pamiętać, że kuweta jest dla kota, nie dla nas. Powinna być dla niego komfortowa w użytkowaniu, nieskomplikowana i taka, jaką lubi. Nie taka, jaka akurat nam wpadła w oko :).

Mała wskazówka ode mnie: Nigdy nie polecam kuwet automatycznych, które w skrócie są po prostu zaprzeczeniem wszystkiego, czego kot życzyłby sobie w tym temacie. Szczególnie przestrzegam opiekunów (oraz hodowców) przed automatycznymi kuwetami krytymi, które w razie usterki ograniczają kotu możliwość ucieczki i potrafią go poważnie zestresować, wywołać lęk czy nawet fobię.

Zmiana rodzaju żwirku - ostrożnie!

Ze żwirkiem w kuwecie jest bardzo podobnie i koty z czasem nabierają naprawdę silnych preferencji (lub awersji) do konkretnego podłoża. Żwirek powinien być jak najdelikatniejszy dla kocich łap, czyli drobny. Wszelkie ostre czy szorstkie krawędzie zniechęcą tu kota. Tak samo należy uważać w przypadku żwirków zapachowych i kierować się raczej w stronę tych pachnących naturalnie, np. jak trawa, a nie jak duszące perfumy. Koci nos jest o wiele wrażliwszy od ludzkiego i reaguje o wiele gwałtowniej na woń, która mu przeszkadza.

Z tego samego względu należy też uważać na wszelkie dodatkowe preparaty, których dosypuje się do kuwety w ramach dodatku. Przeważnie są to niwelatory, które oprócz zapachu, mogącego kotu mocno przeszkadzać (np. lawendy, do której sporo kotów okazuje się mieć awersję), często zniechęcają też do kuwety dlatego, że kot nie wyczuje już własnego zapachu, który do tej pory w niej zostawiał. Kuweta z dużym prawdopodobieństwem wyda mu się wtedy obca.

Nawet, jeśli nam żwirek odpowiada i jest wygodny przy codziennych porządkach, ponownie to potrzeby kota najbardziej się tutaj liczą. Dlatego jeśli widzimy, że kotu za bardzo nie odpowiada dany żwirek i zwykle przebywa w kuwecie krótko (zdawałoby się, że ledwo zrobi co ma zrobić i wręcz wyskakuje z kuwety), to najwyższy czas na rozważenie zmiany.

Jeśli natomiast żwirek bardzo kotu pasuje, z zauważalną chęcią przesiaduje na nim i grzebie w nim łapkami, nie ma powodu do zmartwień. Jakakolwiek zmiana powinna tu być bardzo mocno uzasadniona. Nie powinna wynikać wyłącznie z kaprysu opiekuna. Upór może go tutaj zgubić, powodując u kota codzienne uczucie frustracji, ogólnej niechęci.

Kuweta - bardzo ważny element kociego wyposażenia

Przesunięcie kuwety - jeszcze ostrożniej!

Są koty, którym zmiana ustawienia kuwety w danym pomieszczeniu (lub nawet przeniesienie jej do zupełnie innego pokoju) w ogóle nie przeszkadza i świetnie odnajdują do niej drogę, gdy odczują potrzebę skorzystania z niej. Trafiają bezbłędnie. Bardzo często spotyka się jednak koty tak wrażliwe, że już nieznaczne przestawienie kuwety wywoła u nich negatywne emocje i zaburzy ich poczucie komfortu psychicznego, w wyniku czego mogą już „nie trafić”.

Dlatego właśnie, mimo wszystko, lepiej jest podchodzić do tego tematu ostrożnie. Tak na wszelki wypadek. Najpierw trzeba zastanowić się, czy i dlaczego należy przenieść kuwetę, czy aby na pewno jest to konieczne i czy nowe miejsce będzie korzystniejsze dla kota od tego poprzedniego. Jeśli wszelkie (sensowne) argumenty będą za zmianą ustawienia, należy stopniowo zmienić lokalizację kuwety. Pośpiech jest tutaj bardzo, bardzo niewskazany, a czas działania powinien być uzależniony od stopnia wrażliwości danego kota. Im wrażliwszy, tym wolniej działamy. Napiszę teraz to, co często powtarzam, bo po prostu muszę – do problemu każdego kota podchodzimy indywidualnie. U jednego kota takie przestawienie potrwa tydzień, a u innego miesiąc. To zupełnie naturalne i nie ma powodu do nerwów.

Jeśli opiekun ma trudności z oceną wrażliwości swojego kota, czy z odczytaniem jego preferencji, zawsze może zgłosić się do behawiorysty specjalizującego się w kotach. Nie ma powodu do wstydu, taka osoba jest od tego, by ułożyć plan działania i pomóc, nie krytykować.

Higiena - absolutnie najważniejsza!

Pilnowanie stanu kociej kuwety i regularne wyrzucanie z niej nieczystości to podstawa, jakiej opiekun nie powinien zaniedbywać. Poprzez słowo „regularne” mam na myśli codzienne sprzątanie. Koty to prawdziwe czyściochy – wiele z nich nie będzie chciało skorzystać z kuwety, gdy zastanie w niej „tę grubszą sprawę”. Pójdą wtedy poszukać innego, czystego miejsca i nie będzie to niczym dziwnym. Dla łatwiejszego zrozumienia podsunę tutaj myśl o ludzkim toi-toi’u i mam nadzieję, że wyobrażenie dotrze tu do każdego :).

Jestem pewna, że żaden z obecnych tu Czytelników nie chciałby znaleźć się w takiej sytuacji, więc podobną wyrozumiałością należy obdarzyć koty. Argumentowanie niepilnowania higieny kuwety brakiem czasu, pracą czy dziećmi nie jest tutaj w żaden sposób usprawiedliwiające. Każdy z nas pracuje, ma obowiązki w domu – jeśli odpowiednio zorganizuje czas w ciągu doby, naprawdę znajdzie chwilę na opróżnienie kuwety. Ta czynność nie zajmuje wielu godzin, zapewniam, a dzięki niej można uniknąć wielu problemów behawioralnych.

Najczęstsze problemy behawioralne związane ze sprawami kuwetowymi

Nie sposób wymienić tutaj wszystkich problemów behawioralnych, jakie mogą nastąpić z powodu różnych sytuacji kuwetowych, ale chciałabym zwrócić na nie uwagę, ponieważ problemy tego typu są najczęściej zgłaszane behawiorystom – i wcale nie są proste do rozwiązania. Należą do nich m.in.:

  • Zostawianie moczu/kału tuż przy kuwecie
  • Zostawianie moczu/kału na konkretnych powierzchniach lub meblach
  • Zostawianie moczu/kału w losowych miejscach
  • Znaczenie terenu moczem lub kałem
  • Agresja przekierowana (w wyniku frustracji problemem kuwetowym) wobec człowieka lub innych zwierząt żyjących w domu
  • Nadmierna wokalizacja

Przy każdym z powyższych problemów należy też wykluczyć wszelkie choroby, stany zapalne, pasożyty, zatkanie gruczołów okołoodbytowych itp. Wykonanie badania krwi (wraz z badaniem biochemicznym) oraz rozszerzonego badania moczu/kału jest wtedy priorytetem. Bez niego ani rusz, bowiem behawior to jedna ważna kwestia, a zdrowie fizyczne to druga, również bardzo istotna. Można działać na obszarze behawioralnym, ponieważ bardzo często uzupełnia on fizyczną rekonwalescencję (przykładowe zadbanie o załagodzenie stresu zwiększy skuteczność leczenia), ale nie zmienia to faktu, że jeśli okaże się, iż to właśnie choroba jest główną przyczyną zmiany kociego zachowania, to terapia behawioralna nie rozwiąże w pełni problemu. Ba, może nawet okazać się mało skuteczna i nie będzie to winą behawiorysty. Najzwyczajniej w świecie trzeba się wtedy wybrać z kotem do lekarza weterynarii, który dokładnie przebada kota i wdroży odpowiednie leczenie.

 

Agata Bladowska - Kot Warszawski

Agata Bladowska jest kocią behawiorystką (PAZiA). Udziela konsultacji na terenie Warszawy oraz jej okolic, a także online. Stale dokształca się na dodatkowych kursach i konferencjach, aktualizuje swoją wiedzę, bo tego wymaga jej praca, a także pasja.

Prowadzi również bloga Kot Warszawski (https://www.kotwarszawski.pl/) koncentrującego się na tematyce behawioralnej oraz dietetyce

 

 

Komentarze do wpisu (0)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium