Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Rola kryjówek w życiu kota domowego

0
Rola kryjówek w życiu kota domowego

Wielu kocich opiekunów często zadaje sobie pytanie, dlaczego ich kot się chowa, dlaczego nie chce wyjść do gości, czy też po co w ogóle kotom miejsca, w których mogą się ukryć. W tym artykule postaram się wyjaśnić kocie potrzeby, zachowanie i jego powody.

Dlaczego kot się chowa?

Każdy kot ma prawo do spokoju i chwili odpoczynku w samotności. Nie należy się dziwić, że kot ucieka do innego pomieszczenia, gdy do domu przychodzą goście. Spora część kotów potrzebuje czasu na oswojenie się z taką nagłą sytuacją, nim wychyli głowę z ukrycia i zainteresuje się przybyszami (o ile w ogóle się zainteresuje, ponieważ koty nie mają takiego obowiązku).

Kryjówka dla kota - kosz

Odizolowanie się w zacisznym miejscu pozwala kotu na regenerację i nie jest niczym nienaturalnym, o ile nie trwa całymi dniami. Kot może mieć chęć odpocząć nawet od codzienności – daleko od grającego telewizora, rozmawiających opiekunów czy pracujących urządzeń AGD. Jeśli pójście do pokoju obok nie wystarczy, kot może zacząć szukać miejsca, w którym będzie naprawdę cicho i/lub ciemno, np. wnętrza szafy.

Każda zmiana w kocim życiu może powodować mniejszy lub większy stres. Pojawienie się w domu zarówno obcych ludzi dorosłych, jak i dzieci, jak najbardziej może wywołać u kota potrzebę schowania się. Przy dzieciach ma to podwójne znaczenie. Każdy wie, że dzieci są pełne energii i ciekawości świata, a rolą rodzica jest nauczenie ich, jak obchodzić się ze zwierzętami tak, by nie zrobić im krzywdy. Czegoś takiego nie da się przyswoić w jeden dzień. Dlatego, nawet jeśli dziecko wydaje się rozumieć i przestrzegać nauczonych zasad, zadbanie o kryjówki, do których nie dosięgnie, staje się priorytetem w kocim domu. Jak powiadają, należy dmuchać na zimne.

Kocie kryjówki - kot w koszu

Jaką rolę pełni kryjówka?

Kryjówka to bardzo ważna część wyposażenia kociego domu – stanowi bowiem miejsce, które zwierzę traktuje jak azyl. Daje mu on poczucie bezpieczeństwa, dodaje otuchy i zapewnia możliwość odizolowania się wtedy, kiedy kot tego potrzebuje.

Nigdy nie wolno wyciągać kota z kryjówki siłą! Zwierzę ma pełne prawo w niej przesiadywać, gdy czuje się zagrożone (np. z powodu pojawienia się innego zwierzęcia) lub gdy po prostu chce odpocząć. Nie wolno zabierać kotu takiego miejsca tylko dlatego, że człowiek z niego nie korzysta, czy też zawadza mu ono w estetyce wnętrza. Trzeba umieć powiedzieć sobie „no trudno”, ponieważ z pewnymi rzeczami należy się pogodzić, mając kota pod swoim dachem. W przeciwnym razie posiadanie kota nie ma tak naprawdę sensu.

Kocie kryjówki - meble

Nie należy też powodować negatywnych emocji w pobliżu kociej kryjówki. Azyl ma pozostać azylem, pod żadnym pozorem niewykorzystywanym w celu zaskoczenia kota i uniemożliwienia mu ucieczki (np. przy podawaniu leków).

Co może być kocią kryjówką?

Kryjówką może być… niemalże wszystko, co przypomina budki :). Mogą to więc być w pełni lub tylko częściowo zabudowane kocie budki ze sklepu zoologicznego, ustawione w zacisznym miejscu, ale też można poświęcić kotu coś, co znajduje się już w domu i widać, że kot ma do tego słabość (np. kosz wiklinowy, materiałowy gazetnik, półka pod stolikiem kawowym, otwierany puf).

Świetnie sprawdzi się najzwyklejszy karton po zamówieniu, do którego kot może wskoczyć i mieć zabezpieczające jego ciało ścianki ze wszystkich stron. Taki karton można również obrócić dnem ku górze i wyciąć w nim wejście adekwatne do wielkości danego kota.

Na rynku zoologicznym pojawia się obecnie coraz więcej marek, które tworzą całe moduły składające się z wielu łączonych ze sobą, kartonowych pudełek. Taka konstrukcja może służyć zarówno jako kryjówka oraz jako miejsce do biegania i przeskakiwania przez różne otwory (szczególnie kocięta mogą tu być zachwycone ;)).

Wszelkiego rodzaju miejsca na półce, czy to w nieco uchylonej szafie czy na ścianie, też będą dobrym miejscem dla kota. Wiele kotów przepada za miejscami na wysokości, dlatego też tak bardzo cenią sobie wysokie drapaki – tak, one też stanowią świetną kryjówkę, jeśli na ich szczycie znajduje się legowisko/budka. Małe dzieci nie dadzą rady do nich zajrzeć, tak samo psi gość w domu, a dorośli powinni wiedzieć, iż kota śpiącego/ukrywającego się nie należy drażnić.

Dobrze sprawdzą się również wysokie regały, o ile opiekun zapewni kotu do nich dostęp. Na samym szczycie można położyć legowisko, koniecznie z antypoślizgowym spodem, by kot nie zsunął się z mebla. Jeśli lubi przebywać na wysokości, na pewno poczuje się bezpieczniej i pewniej siebie w tak wysokim miejscu z dodatkowym przedmiotem z materiału, który przejdzie jego zapachem.

Kocia kryjówka - specjalna dla kota

Ukrywanie się a pogorszenie stanu zdrowia fizycznego

Jeśli kot ukrywa się bardzo długo w jednym miejscu i jego dzienna rutyna, do której opiekun się przyzwyczaił, w zauważalny sposób uległa zmianie, należy rozważyć, czy kota nie dotknęły problemy zdrowotne. Alarmujące są m.in. sygnały takie jak: apatia, zmniejszony apetyt lub jego brak, zmniejszona aktywność, niechęć do zabawy, niechęć do kontaktu z ludźmi (w tym przede wszystkim z opiekunami). Takie zachowanie może wiązać się z odczuwaniem jakiegokolwiek bólu oraz z przeróżnymi chorobami – i to już diagnozuje lekarz weterynarii, który przeprowadzi badania dostosowane do danego przypadku. Oprócz „oględzin zewnętrznych” warto pamiętać chociażby o badaniu krwi kota, które może wiele powiedzieć o jego organizmie, tak samo jak USG czy badanie moczu.

W ramach ciekawostki napomknę, że nawet ból w obrębie jamy ustnej może wywołać nagłą zmianę w zachowaniu kota. Zawsze powtarzam, że nie należy lekceważyć profilaktyki stomatologicznej, o której często się zapomina, a przecież zaniedbanie jej może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Również pasożyty mogą wywoływać u kotów duży dyskomfort, dlatego trzeba dbać o profilaktykę przeciwpasożytniczą (zewnętrzną oraz wewnętrzną) i śledzić w książeczce zdrowia kota terminy kolejnych odrobaczeń/badań kału. Tak samo ważne są zresztą szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, niezależnie od tego, czy w domu znajduje się wiele zwierząt, czy tylko jeden kot. Każde zwierzę może zachorować i zarazić się nawet przez kontakt z butami opiekuna, które dotykały różnych brudnych powierzchni.

O profilaktyce można napisać wiele, ale opiekun przede wszystkim powinien regularnie odwiedzać ze swoim kotem gabinet weterynaryjny i stosować się do zaleceń specjalistów. Bez współpracy pomoc może okazać się niemożliwa.

Ukrywanie się a pogorszenie stanu zdrowia psychicznego

Koty mogą się ukrywać również wtedy, gdy ich zdrowie psychiczne jest w złym stanie. Mogą to być koty ogólnie lękliwe i/lub słabo zsocjalizowane, które ukrywają się długo po usłyszeniu nagłego, głośnego dźwięku czy po zobaczeniu gwałtownego ruchu człowieka. Mogą to być też koty mniej lub wcale nielękliwe, które mimo to są zestresowane różnymi wydarzeniami w ich życiu, na przykład pojawieniem się nowego zwierzęcia i pominięciem przez opiekunów procesu prawidłowego zapoznania go z obecnym kotem, pojawieniem się nowego członka w ludzkiej rodzinie, przedłużającym się remontem i czymkolwiek, co wywołałoby u kota silny lęk, frustrację i stres. Każdy kot może się czymś zestresować, niezależnie od tego, jak bardzo jest odważny w oczach swoich opiekunów.

W obydwu przypadkach nad kotem należy pracować i ograniczyć potencjalne stresory, a także zapewnić mu dobrostan i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa – m.in. właśnie poprzez wzbogacenie środowiska kryjówkami.

Trzeba pamiętać, że stres chroniczny ma dewastujący wpływ na organizm kota. Wpływa m.in. na układ odpornościowy, zwiększając podatność na infekcje oraz zachorowanie na FIP. Nie pozostaje obojętny dla skóry, przez co kot może doznać wielu dolegliwości. Pogorszeniu ulegają kocie zdolności społeczne, ponieważ kot przeżywający chroniczny stres nie zachowuje się „naturalnie”, co może zaburzyć relację zarówno z innymi kotami w domu, jak i z opiekunem. Dlatego też opiekun powinien zawsze dbać o dobre samopoczucie zwierzęcia i zminimalizować ryzyko wystąpienia tak długo trwającego stresu. W sytuacjach, które ciężko opanować i opiekun nie radzi sobie z kotem lub nie wie, jak poprawić jego stan psychiczny, zawsze można zwrócić się po pomoc do doświadczonego behawiorysty, który przeprowadzi wywiad i opracuje terapię dopasowaną do indywidualnego przypadku.

Na koniec chciałabym przypomnieć, że mimo, iż każdy kot reaguje inaczej na stresujące sytuacje i każdy kot inaczej radzi sobie ze stresem, to nadal w domu wszystkich kotów powinny znajdować się kryjówki. Są one niezmiernie ważnym elementem otoczenia nawet tych kotów, które zdają się być nieustraszone.

 

 

Agata Bladowska - Kot Warszawski

Agata Bladowska jest kocią behawiorystką (PAZiA). Udziela konsultacji na terenie Warszawy oraz jej okolic, a także online. Stale dokształca się na dodatkowych kursach i konferencjach, aktualizuje swoją wiedzę, bo tego wymaga jej praca, a także pasja.

Prowadzi również bloga Kot Warszawski (https://www.kotwarszawski.pl/) koncentrującego się na tematyce behawioralnej oraz dietetyce

 

Komentarze do wpisu (0)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium